27
Jan
Évek óta várnak a drónok támogatására a precíziós gazdálkodásban, mely nagyobb terméshozamot és a vízhiány megoldását ígérte a gazdáknak. Sajnos eddig azonban nem hoztak jelentős változásokat, a hozzá fűzött ígéreteket ugyanis nem tudták megvalósítani a gyártók. Manapság ismételten nagy lendületet kapott a felhasználásuk. A képességük, hogy 100 méteres magasságból képet alkossanak és elemezzenek a növények leveleiről, információkat közöljenek a föld víztartó képességéről és még sok egyéb információval ellássák a termelőket és a mezőgazdasági szaktanácsadókat lassan általános igénnyé válik.
Az elkövetkező években az összes lehetséges felhasználási mód elérhető lesz mindenki számára és ezáltal a kisebb gazdaságok is tudni fognak olyan hatékony döntéseket hozni, melyre eddig csak a nagyobb gazdaságok voltak képesek ezáltal pedig felzárkózhatnak hozzájuk.
Nézzük át a legfontosabb tudnivalókat a precíziós gazdálkodásban jelen lévő drónokról
- Milyen magasra képes a drón repülni?
A drónok 50 – 100 méteres magasságot képesek maximálisan elérni. Fontos tudni, hogy 50 méteres magasság felett jelenleg külön engedélyre van szükség.
- Van szükség különleges engedélyre, vizsgára ahhoz, hogy drónt vezessünk?
Jelenleg a mezőgazdasági drónokat csak nemzeti jogszabályok szabályozzák, vezetői engedély nem szükséges. Ennek ellenére oktatáson részt venni javasolt.
- Milyen időjárási körülmények közt lehet a drónokat használni?
A drónok bármilyen időjárási körülmény közt képesek repülni. Vízállóak, azonban a képminőség romolhat az időjárási viszonyok függvényében. - Mekkora távolságot képesek megtenni a drónok?
Ez a drón típusától függ. A fix szárnyas drónok hosszabb ideig képesek a levegőben maradni így nagyobb területet képesek bejárni. Például 50 perces repülési idő általában 12 km2-t képes bejárni.
- Mi a különbség a drónnal készített és a műholdas képek közt?
A drónok képesek lemenni néhány cm / pixel felbontásig, jobb minőségű képeket tudnak készíteni valós időben és mérési eredményeik is pontosabbak. Képesek a felhők alatt repülni, és míg a műholdak hetente vagy havonta tudnak képeket készíteni a területről a drónok bármilyen sűrűséggel.
- Milyen adatokat képesek a gazdák kinyerni a képekből?
A nyers adatok begyűjtése után a programok képesek azokat kielemezni és átláthatóan megjeleníteni.
Az információk lehetnek:
Növény számlálás: növény mérete, parcella statisztika, növény távolság, sérült parcellák, nem bevetett részek
Növény magasság: A növények magassága és sűrűsége
Vegetáció indexek: levélfelületi index, anomália felderítés, kezelési hatékonyság, fertőzések, fenológia
Vízigény: növények vízellátásának vizsgálata - Mik a fő előnyei a mezőgazdasági drónok használatának?
Drónok használatával optimizálható az anyagbevitel (magok, növényvédők, víz), gyorsabban lehet reagálni veszélyekre (gazok, kártevők, gombák), időt lehet megtakarítani a tertületbejárással (ellenőrzés), terméshozam becslést lehet végezni.
- Milyen előnyei vannak a mezőgazdasági okos eszközök és drónok együttműködésének?
Jelen technológia helyzetben még nem képesek a drónok közvetlen kapcsolatban lépni és kommunikálni a mezőgazdasági eszközökkel. Területbejárásra képesek és a nagy felbontású képeket képesek feltölteni felhőbe vagy közvetlen átadni az elemző szoftvernek és ezek után a gazda ki tudja azokat elemezni. Az elemzett adatokat át lehet adni ezek után a munkagépeknek, melyek ennek köszönhetően pontosan a szükséges mennyiségű anyagot viszik be a szükséges területen (magok, növényvédőszerek, rovarirtók). - Milyen költségű egy mezőgazdasági drón?
A lakossági felhasználású drónok 1300 EUR környékén kezdődnek. A mezőgazdasági szektorban 2 000 – 3 000 EUR körül kezdődnek a drónok, a legmagasabb technológiai szintet képviselők ára meghaladja a 20 000 EUR-t.
Mint látható, a drónok az előkészületektől a betakarításig hasznos információkat szolgáltatnak a szakembereknek.